A A A K K K
для людей з порушеннями зору
Жашківський ліцей №1
Жашківської міської ради Черкаської області

Zhashkiv Lyceum 1 of Zhashkiv City Council of Cherkasy Region

Обережно КІР

Дата: 14.10.2022 12:05
Кількість переглядів: 40

 

В Україні триває спалах кору – одного з найбільш небезпечних захворювань, відомих у світі. Протягом 33-го тижня 2019 р. на кір захворіли 203 людини — 138 дорослих і 65 дітей. Ліків від кору не існує, єдиний надійний метод профілактики захворювання — вакцинація. 

Спалахи кору мають циклічний характер і відбуваються кожні 5-6 років. Головна причина спалахів — низьке охоплення щепленнями. Наразі тривають посилені заходи з імунізації, щоби захистити якомога більше дітей і запобігти епідемії.

Як передається вірус кору

Morbillivirus — вірус кору, який швидко поширюється від хворої людини до здорової повітряно-крапельним шляхом, тобто під час вдихання найдрібніших крапель слизу, які потрапили в повітря у разі чхання, кашлю або під час розмови з хворим. Вірус кору може «жити» в повітрі та поверхнях майже дві годин після того, як хвора людина залишила приміщення.

Кір  одна з головних причин дитячої смертності в світі. За даними Всесвітньої організації охорони здоров’я, щороку у світі 30-40 мільйонів дітей хворіють на кір, понад 800 тисяч помирають від самої інфекції та її ускладнень. Це означає 314 смертей на день, 13 смертей щогодини.

Захворювання на кір може мати тяжкий перебіг

Інкубаційний період кору (тобто період, коли симптоми ще не проявляються) становить 6-21 днів. Далі починається період захворювання з такими симптомами: висока температура, головний біль, нежить, сухий кашель, збільшення лімфовузлів, запалення слизової оболонки очей (сльозотеча, світлобоязнь, гнійні виділення), пронос та блювота. На 4-5 день хвороби з’являється червоний висип, який починається зі шкіри голови й обличчя, а згодом розповсюджується на все тіло. Хвороба із симптомами триває до 4 тижнів і більше.

Кір має серйозні ускладнення

Захворювання може призвести до пневмонії, вушної інфекції, запалення мозку, енцефаліту, інших серйозних ускладнень, навіть до інвалідності та смерті.

Усі діти та дорослі, які не робили щеплення, під загрозою

Зараз існує високий ризик захворювання на кір серед дітей, які не отримали щеплення. Підлітки та дорослі, які раніше не хворіли на кір і не робили вакцинацію, також залишаються вразливими до захворювання. У дорослих кір зазвичай має набагато тяжчий перебіг. Невакциновані медичні працівники найбільше наражаються на ризик захворіти. Специфічного лікування від кору немає. Проте захворюванню можна запобігти.

Вакцинація проти кору

Вакцинація формує специфічний імунітет, унаслідок чого організм людини стає нечутливим до захворювання. Згідно з календарем в Україні, у 12 місяців проводять перше щеплення від кору, у 6 років — планову ревакцинацію. Ці дві дози вакцини забезпечують захист організму від кору.

В Україні наявні абсолютно всі вакцини за Національним календарем щеплень. Це вакцини від гепатиту В, туберкульозу, кору, епідпаротиту, краснухи, дифтерії, правця, кашлюку, поліомієліту і хіб-інфекції. Переглянути список вакцин, які закуповує держава, і перевірити залишок вакцин у вашому регіоні можна у цій таблиці.

Захист від кору потрібний, якщо:

– дитині виповнилося 12 місяців: не зволікайте із плановим щепленням КПК;

– дитина старша від 1 року і ви пропустили перше щеплення — негайно надолужте його, звернувшись до вашого медичного закладу;

– дитині 6 років — це час іти на планову ревакцинацію КПК;

– ви пропустили планову ревакцинацію в 6 років. У цьому випадку зверніться до медичного закладу, адже тільки дві дози вакцини забезпечують повний захист;

– дитині 6 та більше років і вона не має жодного щеплення КПК. У такому разі потрібно зробити два щеплення з інтервалом не менше одного місяця.

– ви не пам’ятаєте, чи робили дитині щеплення КПК, і не маєте документальних підтверджень. У цьому випадку дитину також потрібно вакцинувати;

– підлітки, а також дорослі, що не хворіли на кір, не отримували щеплень від кору.

Протипоказання до вакцинації

Вакцинацію не роблять, якщо є високий ризик серйозної реакції, та коли імунна відповідь на введену вакцину не сформується:

  • гостре захворювання, що супроводжується температурою, вищою за 38,5°С (відповідно до настанов ВООЗ);
  • серйозна алергічна реакція (анафілактичний шок) на попередню дозу вакцини чи відома алергічна реакція на один із компонентів вакцини;
  • імунітет може не сформуватися при хіміотерапії в онкологічних хворих, при вживанні великих доз стероїдних гормонів, при вживанні ліків, що пригнічують імунітет, при СНІДі;
  • під час вагітності не можна робити щеплення КПК та іншими вакцинами, що містять живі віруси;
  • щеплення КПК не проводять також якщо були тяжкі алергічні реакції на аміноглікозиди. А якщо вводилися препарати крові, то відтерміновують.

Якщо дитина контактувала з хворим на кір

Після контакту з хворим на кір негайно зверніться до лікаря. У цьому разі дитина має отримати вакцинацію проти кору протягом перших 72 годин. У деяких випадках також показана екстрена профілактика шляхом введення імуноглобуліну.

Існує міф, що наявність у дитини бронхіальної астми, цукрового діабету чи інших хронічних захворювань є протипоказанням до вакцинації. Проте насправді ці малюки потребують щеплення, насамперед, адже ризик зараження кором і розвитку серйозних ускладнень після хвороби для них значно вищий.

Порадьтеся щодо вакцинації зі своїм лікарем або медичною сестрою

Обов’язково скажіть лікарю, якщо:

  • вам здається, що дитина хвора;
  • у дитини є алергія на ліки або їжу;
  • раніше в дитини була сильна реакція на щеплення;
  •  у дитини є серйозні захворювання серця, легенів, нирок тощо;
  • у дитини були судоми;
  • дитина приймає якісь ліки;
  • дитина проходила курс хіміотерапії, гормональної терапії, отримувала стероїди або ліки, що пригнічують імунітет;
  • з моменту останнього щеплення минуло менше, ніж 4 тижні.

Варто пам’ятати, що вакцинація є законним правом кожного з нас на захист від кору. Щеплення — це наш обов’язок: перед дітьми, рідними, та громадою. Разом ми захистимо Україну від кору

 


« повернутися

Код для вставки на сайт

Вхід для адміністратора

Онлайн-опитування:

Увага! З метою уникнення фальсифікацій Ви маєте підтвердити свій голос через E-Mail
Скасувати

Результати опитування

Дякуємо!

Ваш голос було підтверджено

Форма подання електронного звернення


Авторизація в системі електронних звернень