Міжнародний день боротьби проти зловживання наркотиками та їх незаконного обігу - 26 червня

Дата: 26.06.2023 16:00

#Наркоманія – це хвороба, що характеризується непереборним потягом до наркотиків та викликає в малих дозах ейфорію, у великих – оглушення, наркотичний сон. Як правило, систематичне вживання наркотиків викликає потребу у збільшенні доз. При наркоманії вражаються внутрішні органи, виникають неврологічні і психічні розлади, розвивається соціальна деградація.

📊За даними експертів, нині в Україні офіційно налічується близько 1,5 млн. наркоманів. При цьому середній вік, в якому діти пробують наркотики - 14 років👱‍♀️.

❓Поговоримо сьогодні, як вберегти дитину від наркотиків❓

☝️Головна порада – зберігайте з нею близькі, довірливі стосунки. Станьте другом для своєї дитини, а не наглядачем. Діти переважно в підлітковому віці віддаляються від батьків, знецінюють їх, перестають поважати і бачити в них авторитет (потім минає). Тому слід застосовувати позицію підтримки та допомоги, а не заборон та покарань. Систематично розмовляйте з дитиною на різні "дорослі" теми (напр., тема сексуального здоров'я), щоб вона розуміла, що в будь-якій ситуації родина її не покарає, не сваритиме, а розв'язуватиме проблему разом.

📌ФАКТИ, які вказують на те, що дитина вживає наркотики:

〽️зникнення дитини з дому на тривалий час;

〽️пропуски занять, зниження успішності;

〽️різкі, несподівані зміни настрою та поведінки (агресивність, замкнутість, брехливість, відчуженість, неохайність);

〽️поява боргів, зникнення з дому речей та грошей;

〽️втрата інтересу до навчання, колишніх захоплень;

〽️поява у підлітка нових предметів (оцет, марганець, ацетон, йод тощо);

〽️наявність серед речей підлітка шприців, гумових джгутів, таблеток;

〽️поява в лексиконі нових незрозумілих слів;

〽️наявність слідів від ін'єкцій;

〽️розлади сну (безсоння, надзвичайно тривалий сон, сон удень, важке пробудження і засинання);

〽️розлади апетиту (різке підвищення апетиту або його відсутність, вживання значної кількості солодощів, поява надзвичайної спраги);

〽️коливання розміру зіниць очей (зіниці різко розширені або звужені до розміру булавкової голки) та зміни кольору шкіри (різко бліда, сірувата);

⁉️ЩО РОБИТИ, якщо ви запідозрили, що ваша дитина вживає наркотики⁉️:

✅Заспокойтеся і не «рубайте з плеча».

❌Не лайте і не карайте дитину.

✅Підготуйтесь до ґрунтовної розмови з дитиною про її залежність.

🗣️ПІД ЧАС РОЗМОВИ, З'ЯСУЙТЕ:

1️⃣Як довго вона вживає наркотики?

2️⃣Які саме наркотики і в яких дозах?

3️⃣На які гроші купує наркотики та чи не має боргів?

4️⃣За яких обставин дитина почала вживати наркотики?

5️⃣Що змушує дитину продовжувати вживати наркотики?

6️⃣Ставлення дитини до такої ситуації та плани на майбутнє.

⁉️ЩО РОБИТИ, якщо дитина каже, що лише спробувала наркотики⁉️

Завжди будьте напоготові і в будь-якому разі проговоріть з дитиною цей досвід. Варто пам’ятати, що в підлітковому віці діти багато ризикують: вони пізнають світ імпульсивними діями і ваші допомога та підтримка не обов’язково знадобляться виключно у зв’язку з наркотиками, але можуть знадобитися в інших ситуацій (конфлікти у школі, перший сексуальний досвід, неприйняття себе тощо). Будьте в контакті зі своєю дитиною, дізнавайтесь, що її цікавить, непокоїть, де вона та з ким проводить час.

💬ЯК ДІЯТИ ДАЛІ💬

Необхідно визнати проблему дитини і всієї родини – це вже сталося. Не вдавайте, що все добре і не замовчуйте проблему, не витрачайте сили на звинувачення дитини або себе. У дитини це може викликати лише опір. А ваше почуття провини лише зніме з неї відповідальність і сформує співзалежні стосунки. Чесно та доступно висловіть занепокоєння за долю дитини, обґрунтуйте свою тривогу. Уникайте скандалів і з'ясувань стосунків із дитиною, адже відчуваючи загрозу і неприйняття з боку близьких, вона потрапляє в ще більш пригнічений стан.

‼️Виключно дитина повинна нести відповідальність за свої вчинки, стикаючись із негативними результатами своєї поведінки. Намагаючись виправити її помилки, Ви можете підсилити її схильність продовжувати чинити погані вчинки, адже Ви полегшили їх наслідки. Ваша ОСНОВНА МЕТА – пояснити всю серйозність того, що відбувається і перспективи в майбутньому. Та на цій підставі переконайте дитину лікуватися.